សិស្សានុសិស្សនៅវិទ្យាល័យបឹងធំ ចូលរួមកម្មវិធីអប់រំផ្សព្វផ្សាយស្តីពី”សិទ្ធិមនុស្ស និងច្បាប់”រៀបចំឡើងដោយគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា
រាជធានីភ្នំពេញ៖ ដោយមានការយកចិត្តទុកដាក់ដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រី កែវ រ៉េមី ប្រធានគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា(គ.ស.ម.ក.) បានចាត់តាំងលោកជំទាវ ឆាំ ម៉ារី អនុប្រធាន គ.ស.ម.ក. និងជាអគ្គនាយិកានៃអគ្គនាយកដ្ឋានស៊ើបអង្កេតនិងអប់រំសិទ្ធិមនុស្ស ដឹកនាំក្រុមការងារចុះអប់រំផ្សព្វផ្សាយស្តីពី «សិទ្ធិមនុស្ស និងច្បាប់ » ដល់សិស្សានុសិស្សចំនួន៦៧នាក់ ស្រី៥០នាក់ នៅវិទ្យាល័យបឹងធំ រាជធានីភ្នំពេញ នៅថ្ងៃព្រហស្បតិ័ ៣រោច ខែបឋមាសាឍ ឆ្នាំមមី អដ្ឋស័ក ២៥៧០ ដែលត្រូវនឹងថ្ងៃទី២ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៦។

Pong Teuk High School Students Participated in CHRC-Organised Educational Session on “Human Rights and Law”
Phnom Penh: HE Keo Remy, Senior Minister, President of the Cambodian Human Rights Committee (CHRC), assigned HE Vann Chandara, a CHRC member, representing HE Chham Mari, CHRC Vice President and Director General of the General Department of Investigation and Human Rights Education, to head a working group to Pong Teuk High School, Phnom Penh, on Thursday, 2 July 2026. The group delivered an awareness session on “human rights and law” to 68 (42 female) students.
Topics included 1. Cambodia’s human rights protection mechanisms, 2. citizens’ rights and obligations, and 3. rights, freedoms, and laws.