ឯកឧត្តម ប៉ា ប៉ុណ្ណារ៉ាដា សមាជិកគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា ចូលរួមកិច្ចសន្ទនាអាស៊ានស្តីពីសិទ្ធិមនុស្សលើកទី៧ និងកម្មវិធីអបអរសាទរគម្រប់ខួបរបស់សេចក្តីប្រកាសសិទ្ធិមនុស្សអាស៊ានលើកទី១៣ នៅទីក្រុងហ្សាការតា ប្រទេសឥណ្ឌូណេស៊ី
ហ្សាការតា៖ តាមការចាត់តាំងរបស់ឯកឧត្តម កែវ រ៉េមី ទេសរដ្ឋមន្រ្តី និងជាប្រធានគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា ឯកឧត្តម ប៉ា ប៉ុណ្ណារ៉ាដា សមាជិកគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា បានចូលរួមក្នុងកិច្ចសន្ទនាអាស៊ានស្តីពីសិទ្ធិមនុស្សលើកទី៧ និងកម្មវិធីអបអរសាទរសេចក្តីប្រកាសសិទ្ធិមនុស្សអាស៊ានខួបលើកទី១៣ ដែលបានប្រព្រឹត្តទៅនៅថ្ងៃទី១៧-១៨ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៥ នៅទីស្នាក់ការរបស់លេខាធិការដ្ឋានអាស៊ាន ទីក្រុងហ្សាការតា ប្រទេសឥណ្ឌូណេស៊ី។ កម្មវិធីនេះ មានការចូលរួមពីតំណាងប្រទេសអាស៊ានប្រចាំអាយឆា តំណាងប្រទេសសមាជិកអាស៊ាន គណៈកម្មាធិការតំណាងអចិន្ត្រៃយ៍ប្រចាំអាស៊ាន និងអង្គការសង្គមស៊ីវិល។
ឯកឧត្តម ប៉ា ប៉ុណ្ណារ៉ាដា បានគូសបញ្ជាក់ពីកិច្ចខិតខំរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក្នុងការលើកកម្ពស់និងការពារសិទ្ធិមនុស្ស បរិស្ថាន ធុរកិច្ច និងសិទ្ធិទទួលបានការអភិវឌ្ឍ តាមរយៈក្របខណ្ឌច្បាប់ គោលនយោបាយ បទដ្ឋាន និងយន្តការផ្សេងៗ។ ក្នុងឱកាសនោះផងដែរ ឯកឧត្តមក៏បានធ្វើបទអន្តរាគមន៍ដោយលើកឡើងនូវព្រឹត្តិការណ៍ថ្ងៃទី១២ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៥ ដែលទាហ៊ានថៃបានបាញ់រះ មកលើប្រជាជនកម្ពុជាស្លូតត្រង់ នៅលើទឹកដីប្រទេសកម្ពុជា បណ្តាលឱ្យស្លាប់១នាក់ និងរបួស៣នាក់។ ឯកឧត្តមបានចាត់ទុកថា នេះជាទង្វើដ៏ព្រៃផ្សៃយង់ឃ្នង ដែលជាការរំលោភសិទ្ធិមនុស្សយ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរ ផ្ទុយទៅនឹងច្បាប់អន្តរជាតិ ជាពិសេសសកម្មភាពរបស់យោធាថៃបានរំលោភទៅនឹងសេចក្តីប្រកាសរួមចុះថ្ងៃទី២៦ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៥ រវាងប្រទេសកម្ពុជានិងប្រទេសថៃ ដោយមានឯកឧត្តម Donald J. Trump ប្រធានាធិបតីសហរដ្ឋអាម៉េរិក និងឯកឧត្តម Anwar Ibrahim នាយករដ្ឋមន្រ្តីម៉ាឡេស៊ី ដែលជាប្រធានប្តូរវេនអាស៊ាន ជាសាក្សី។ ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តមបានស្នើ (១) ឱ្យភាគីថៃបញ្ឈប់រាល់សកម្មភាពបង្កើនភាពតានតឹង និងគោរពអនុវត្តឱ្យបានពេញលេញនូវសេចក្តីប្រកាសរួម (២) ស្នើឱ្យភាគីថៃដោះលែងកងទ័ពកម្ពុជាទាំង១៨នាក់ ជាបន្ទាន់និងឥតលក្ខខណ្ឌ និង (៣) ស្នើឱ្យសហគមន៍ថ្នាក់តំបន់និងអន្តរជាតិ បើកការស៊ើបអង្កេតរួមគ្នាមួយ ដែលឯករាជ្យ មិនលម្អៀង និងមានតម្លាភាព ចំពោះព្រឹត្តិការណ៍នេះ ព្រមទាំងធានាថាជនដែលអនុញ្ញាត ឬបង្កបទល្មើសខុសច្បាប់ ត្រូវទទួលទោស។
កិច្ចសន្ទនាលើកទី៧ នេះ មានគោលបំណង ក្នុងការផ្តល់ជាវេទិកាបែបស្ថាបនា សម្រាប់ប្រទេសសមាជិកអាស៊ាន និងភាគីពាក់ព័ន្ធ ដើម្បីផ្លាស់ប្តូរបទពិសោធ ការអនុវត្តល្អៗ និងចំណេះដឹង ក្នុងការលើកកម្ពស់និងការការពារសិទ្ធិមនុស្សក្នុងតំបន់ ក៏ដូចជាការដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមផងដែរ៕

HE Pa Ponnarada, CHRC Member, Participated in the 7th ASEAN Human Rights Dialogue and the 13th ASEAN Human Rights Declaration Anniversary Celebration in Jakarta, Indonesia
Jakarta: Assigned by HE Keo Remy, Senior Minister, President of the Cambodian Human Rights Committee (CHRC), HE Pa Ponnarada, CHRC member, took part in the 7th ASEAN Human Rights Dialogue and the 13th ASEAN Human Rights Declaration Anniversary Celebration, which took place on 17-18 November 2025, at the ASEAN Secretariat in Jakarta, Indonesia, with the participation of representatives of ASEAN countries – AICHR, representatives of ASEAN countries, the Committee of Permanent Representatives to ASEAN, and civil society organisations.
HE Pa Ponnarada highlighted the Royal Government of Cambodia’s efforts to promote and protect human rights, the environment, business, and the right to development, through legal frameworks, policies, standards and other mechanisms. On that occasion, he mentioned the incident of 12 November 2025, during which Thai troops fired upon innocent Cambodian people on Cambodian territory, resulting in one fatality and three people to be wounded. He considered this a barbaric act, a serious violation of human rights, contrary to international law. In particular, the actions of the Thai military violate the Joint Statement dated 26 October 2025 between Cambodia and Thailand, with HE Donald J. Trump, President of the United States, and HE Anwar Ibrahim, Prime Minister of Malaysia, the rotating chair of ASEAN, as witnesses. At the same time, he requested that (1) the Thai side cease all activities to escalate tensions and fully implement the Joint Statement; (2) the Thai side immediately and unconditionally release the 18 Cambodian soldiers; and (3) the regional and international community launch a joint, independent, impartial and transparent investigation into this incident and ensure that those who authorised or perpetrated illegal acts are held accountable.
The 7th ASEAN Dialogue aims to provide a constructive platform for ASEAN member states and relevant parties so that [they can] share experiences, good practices, and insights to promote and protect human rights in the region, while also tackling challenges.