ឯកឧត្តម កែវ សុទ្ធិ អញ្ជើញជាអធិបតីក្នុងពិធីបើកកម្មវិធីការតស៊ូមតិថ្នាក់ជាតិរបស់យុវជនស្តីពីសិទ្ធិមនុស្សឆ្នាំ២០២៥
ឯកឧត្តម កែវ សុទ្ធិ អញ្ជើញជាអធិបតីក្នុងពិធីបើកកម្មវិធីការតស៊ូមតិថ្នាក់ជាតិរបស់យុវជនស្តីពីសិទ្ធិមនុស្សឆ្នាំ២០២៥ ឯកឧត្តម កែវ សុទ្ធិ អញ្ជើញជាអធិបតីក្នុងពិធីបើកកម្មវិធីការតស៊ូមតិថ្នាក់ជាតិរបស់យុវជនស្តីពីសិទ្ធិមនុស្សឆ្នាំ២០២៥
ឯកឧត្តម កែវ សុទ្ធិ អនុប្រធានគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា បានអញ្ជើញជាកិត្តិយសថ្លែងសុន្ទរកថាបើកកម្មវិធីការតស៊ូមតិថ្នាក់ជាតិរបស់យុវជនស្តីពីសិទ្ធិមនុស្សឆ្នាំ២០២៥ ដែលរៀបចំឡើងក្រោមកិច្ចសហការរវាងគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា និងតំណាងកម្ពុជាប្រចាំគណៈកម្មការអន្តររដ្ឋាភិបាលអាស៊ានទទួលបន្ទុកសិទ្ធិមនុស្ស (អាយឆា-AICHR) នៅថ្ងៃទី៨ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៥ នៅទីស្នាក់ការគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា។
ឯកឧត្តម ក៏បានលើកឡើងអំពីសារៈសំខាន់អំពីសិទ្ធិមនុស្សថា យើងទាំងអស់គ្នាមានសិទ្ធិស្មើគ្នាតាំងពីកំណើត ហើយត្រូវបានទទួលស្គាល់ដោយច្បាប់ក្រោយសង្រ្គាមលោកលើកទី២។ ហើយសិទ្ធិជាចំណុចសំខាន់ ដែលអាចផ្សាភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងរវាងរដ្ឋ និងបុគ្គលម្នាក់ៗ ដែលរដ្ឋមានកាតព្វកិច្ចក្នុងការលើកកម្ពស់សិទ្ធិរបស់ប្រជាពលរដ្ឋតាមរយៈការគោរព ការការពារ និងការបំពេញបន្ថែម។ ជាមួយគ្នានេះដែរ កម្ពុជាក៏បានផ្តល់សារៈសំខាន់ចំពោះសិទ្ធិមនុស្សផងដែរ ដោយទទួលស្គាល់និងបានយ៉ាងជាក់លាក់ស្តីពីសិទ្ធិមនុស្សនៅមាត្រា៣១ ក្នុងរដ្ឋធម្មនុញ្ញានៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
ឯកឧត្តមក៏បានបន្ថែមផងដែរថា ការតស៊ូមតិ ឬការនិយាយជាសាធារណៈគឺជាជំនាញមានប្រយោជន៍ ដែលជាផ្នែកមួយជួយឱ្យប្អូនៗអាចបង្កើនចំណេះដឹងវិភាគ ចេះស្រាវជ្រាវ ចេះសរសេរ និងពូកែអានផងដែរ ជាពិសេសការតស៊ូមតិអំពីសិទ្ធិមនុស្ស នឹងនាំឱ្យយើងអាចពិភាក្សាជាមួយដៃគូគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធ រួមមានអង្គការសង្គមស៊ីវិល អង្គភាពអន្តរជាតិនានា ដើម្បីបកស្រាយពាក់ព័ន្ធនឹងវិស័យសិទ្ធិមនុស្សនិងបង្ហាញឱ្យសហគនម៍នានាស្គាល់កម្ពុជាកាន់តែច្បាស់។ សិទ្ធិមនុស្សមិនមែនជាកាតព្វកិច្ចរបស់រដ្ឋតែមួយប៉ុណ្ណោះទេ តែវាជារឿងរបស់យើងទាំងអស់គ្នា ដោយយើងគួរយល់ដឹងគ្រប់ចំណុចនៃលិខិតុបករណ៍សិទ្ធិមនុស្ស និងច្បាប់នានា ដើម្បីជាជំហររឹងមាំសម្រាប់យើងបកស្រាយ។
ជាចុងក្រោយ ឯកឧត្តម បានចូលរួមអបអរសាទរដល់ប្អូនៗ ៣២រូប ដែលឈានមកដល់វគ្គប្រកួតប្រជែងនិយាយជាសាធារណៈនេះ។ ឯកឧត្ដម​ ​សូមវាយតម្លៃខ្ពស់ និងកោតសរសើរ ចំពោះឯកឧត្តម លោកជំទាវ ដែលបានចូលរួមចំណែកជាគណៈកម្មការវាយតម្លៃនៅក្នុងថ្ងៃនេះ ក៏ដូចជាថ្លែងអំណរគុណដល់ក្រុមការងារគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា ដែលរៀបចំកម្មវិធីនេះឡើង៕

HE Keo Remy Presided Over Closing and Awarding Ceremony of National Youth Debate on Human Rights 2025
HE Keo Remy, Senior Minister, President of the Cambodian Human Rights Committee (CHRC) and Cambodia’s Representative to the ASEAN Intergovernmental Commission on Human Rights (AICHR), presided over [Ceremony of National Youth Debate on Human Rights 2025], delivered the closing remarks and handed out awards to the winners of the National Youth Debate on Human Rights 2025 organised, in collaboration between the CHRC and the Cambodia’s Representative to the AICHR on 8 August 2025, at the CHRC headquarters.
At the event, HE Ouch Nipon, CHRC Vice-President and Cambodia’s Deputy Representative to the AICHR, highlighted that the National Youth Debate on Human Rights plays a crucial role in selecting outstanding young individuals who will represent Cambodia and its values at the 7th ASEAN Regional Youth Debate on Human Rights; at the same time, it also reaffirms Cambodia’s commitment to building a culture of dialogue, respect, and active participation in the promotion and protection of human rights. This also conveys to the region and the world that Cambodia cares about and invests significantly in its youth by providing them with the opportunity to constructively participate in regional and global human rights discussions, with the voices of the young people here in this room today echoing far beyond this venue.
HE [Keo Remy,] Senior Minister, mentioned that this debate or public speaking contest holds great significance. Even if a participant does not win, they have essentially succeeded by challenging themselves to conduct thorough research on their chosen topics. In addition, he encouraged the three winners and nine reserve contestants to remain humble and composed, yet determined, urging them to deepen their research and continue debating at the regional level with the goal of achieving success as skilled speakers. It should be noted that Cambodia will host the ASEAN Regional Debate on Human Rights in early September 2025.
Finally, HE [Keo Remy,] Senior Minister, extended his congratulations to today’s successful participants and wished them success in the regional competition.