ឯកឧត្តម ស្រ៊ាង ចិន្ដា និងឯកឧត្តម ដួង កោសល្ល ចូលរួមកម្មវិធីអាយឆា
ឯកឧត្តម ស្រ៊ាង ចិន្ដា និងឯកឧត្តម ដួង កោសល្ល ចូលរួមកម្មវិធីអាយឆា ឯកឧត្តម ស្រ៊ាង ចិន្ដា និងឯកឧត្តម ដួង កោសល្ល ចូលរួមកម្មវិធីអាយឆា
កូឡាឡាំពួរ៖ តាមការចាត់តាំងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ឯកឧត្តម កែវ រ៉េមី ទេសរដ្ឋមន្រ្តី ប្រធានគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា (គ.ស.ម.ក.) និងជាតំណាងប្រទេសកម្ពុជាប្រចាំគណៈកម្មការអន្តររដ្ឋាភិបាលអាស៊ានទទួលបន្ទុកសិទ្ធិមនុស្ស (អាយឆា) ឯកឧត្តម ស៊្រាង ចិន្ដា និងលោក ដួង កោសល្ល មន្រ្តីនៅ គ.ស.ម.ក. បានទៅចូលរួមកម្មវិធីសម្ពោធឯកសារសិក្សាស្រាវជ្រាវស្ដីពីសិទ្ធិទទួលបានសន្ដិភាព និងសិក្ខាសាលារបស់អាយឆាស្ដីពីអន្តរកម្មរវាងជម្លោះនិងសិទ្ធិមនុស្ស៖ មាគ៌ា និងអភិក្រមឆ្ពោះទៅកាន់សន្ដិភាពក្នុងតំបន់អាស៊ាន នាថ្ងៃទី១-២ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៥ នៅទីក្រុងកូឡាឡាំពួរ ប្រទេសម៉ាឡេស៊ី ។
កម្មវិធីនេះ រៀបចំឡើងក្នុងគោលបំណងសម្ពោធជាផ្លូវការនូវឯកសារសិក្សាស្រាវជ្រាវរបស់អាយឆា ស្ដីពីសិទ្ធិទទួលបានសន្ដិភាព និងដើម្បីផ្ដល់ជាវេទិកាមួយសម្រាប់ជជែកពិភាក្សា ក៏ដូចជាចែករំលែកនូវទស្សនៈ និងបទពិសោធល្អៗពាក់ព័ន្ធនឹងទ្រឹស្ដីសន្ដិភាព ព្រមទាំងការកសាងសន្ដិភាពឡើងវិញពីជម្លោះដែលធ្លាប់កើតមានឡើង។
នៅក្នុងកម្មវិធីនោះ ឯកឧត្តម ស្រ៊ាង ចិន្ដា បានចូលរួមចែករំលែកបទពិសោធរបស់កម្ពុជា ក្នុងការកសាងសន្ដិភាព និងថែរក្សាសន្ដិភាពរហូតមកដល់បច្ចុប្បន្ន។ ក្នុងនោះ ឯកឧត្តមបានផ្ដោតសំខាន់លើគោលនយោបាយ ឈ្នះ ឈ្នះ របស់សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន ដែលធ្វើឱ្យប្រទេសកម្ពុជាទទួលបានសន្ដិភាព និងការឯកភាពទឹកដីទាំងស្រុងនៅចុងឆ្នាំ១៩៩៨ ដែលគិតមកដល់ពេលនេះមានរយៈពេលប្រមាណ ២៦ឆ្នាំ ហើយក៏ជារយៈពេលដែលកម្ពុជាមានសន្ដិភាពយូរបំផុតក្នុងប្រវត្តិសាស្រ្ត ៥០០ឆ្នាំចុងក្រោយរបស់ខ្លួន។ សន្ដិភាព អាចគង់វង្សបានយូរអង្វែងទៅបាន លុះត្រាតែមានការផ្សះផ្សាជាតិ យុត្តិធម៌ និងការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព និងបរិយាបន្ន។ ជាងនេះទៀត ឯកឧត្តមក៏បានស្នើឱ្យគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងអស់រួមគ្នាបណ្ដុះស្មារតីស្រឡាញ់ និងថែរក្សាសន្ដិភាពដែលមានស្រាប់ កុំបណ្ដោយឱ្យបាត់បង់សន្ដិភាព រួចទើបនាំគ្នាខិតខំកសាងឡើងវិញ មិនមែនជាការងាយស្រួលនោះទេ។ ក្នុងករណីមានវិវាទផ្សេងៗ យើងត្រូវប្រកាន់យកដំណោះស្រាយបែបសន្ដិវិធី ពោលត្រូវផ្អែកលើការពិភាក្សា ឬការចរចា ឬយន្ដការនានា ទាំងយន្ដការតំបន់ និងយន្ដការ ឬច្បាប់អន្តរជាតិជាធរមាន៕

Kuala Lumpur: HE Keo Remy, Senior Minister, President of the Cambodian Human Rights Committee (CHRC) and Cambodia’s Representative to the ASEAN Intergovernmental Commission on Human Rights (AICHR), assigned HE Sreang Chenda and Mr. Duong Kosal, CHRC officer, to attended the launch of a research paper on the right to peace and an AICHR workshop on the interaction between conflict and human rights: pathways and approaches to peace within ASEAN on 1-2 July 2025 in Kuala Lumpur, Malaysia.
This event was held to formally introduce the AICHR research paper on the right to peace and to create a forum for dialogue, [allowing participants] to exchange valuable insights and experiences related to peace theory and the process of peacebuilding following past conflicts.
During the event, HE Sreang Chenda shared Cambodia’s experience in building and maintaining peace up to the present time. In this sense, he emphasised the win-win policy implemented by Samdech Techo Hun Sen, which resulted in Cambodia achieving peace and full territorial unity in late 1998. This peace has endured for approximately 26 years, marking the longest peaceful period in Cambodia’s 500-year history. Sustaining peace over time requires national reconciliation, justice, and development that is both sustainable and inclusive. Furthermore, he urged all stakeholders to collaborate in fostering a spirit of love and safeguarding the current peace, warning against losing it and facing the difficult task of rebuilding. Should conflicts arise, peaceful resolutions must be pursued through dialogue, negotiation, or established regional and international legal frameworks.