ឯកឧត្តម អ៊ិត រ៉ាឌី អញ្ជើញជាអធិបតីបើកវគ្គបណ្តុះបណ្តាលស្តីពីបទដ្ឋានសិទ្ធិមនុស្សនិងការឃុំខ្លួនបណ្តោះអាសន្ន
វគ្គបណ្តុះបណ្តាលស្តីពីបទដ្ឋានសិទ្ធិមនុស្សនិងការឃុំខ្លួនបណ្តោះអាសន្នបានប្រារព្ធធ្វើឡើងចំនួនពីរថ្ងៃ នៅសណ្ឋាគារ សាន់ អែន មូន រីវើសាយ ក្រោមអធិបតីភាពឯកឧត្តម អ៊ិត រ៉ាឌី អនុប្រធានគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា នាថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ១០រោច ខែស្រាពណ៍ ឆស័ក ព.ស. ២៥៦៨ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី២៩ ខែ សីហា ២០២៤។ ការរៀបចំវគ្គបណ្ដុះបណ្ដាលនេះ ជាការសហការរវាងគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា (គ.ស.ម.ក) និងការិយាល័យឧត្តមស្នងអង្គការសហប្រជាជាតិទទួលបន្ទុកសិទ្ធិមនុស្សប្រចាំកម្ពុជា(OHCHR)។
វគ្គបណ្ដុះបណ្ដាលនេះមានគោលបំណងផ្ដល់នូវចំណេះដឹងបន្ថែមជូនដល់ថ្នាក់ដឹកនាំ មន្ត្រីរាជការ និងមេធាវី នៃគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា អំពីបទដ្ឋានសិទ្ធិមនុស្សជាតិនិងអន្តរជាតិ ទាក់ទងនឹងការឃុំខ្លួនបណ្តោះអាសន្ន និងសិទ្ធិដែលអាចនឹងត្រូវបានរំលោភបំពាន ក្នុងអំឡុងពេលនៃការឃុំខ្លួនបណ្តោះអាសន្ន រួមទាំងសិទ្ធិរបស់ អនីតិជន។ ជាពិសេស ការបំពាក់បំប៉នចំណេះដឹងនិងឧបករណ៍ សម្រាប់មេធាវី គ.ស.ម.ក. ក្នុងការការពារកូនក្តី រួមទាំងករណីអនីតិជនផងដែរ។

A two-day training session focused on human rights standards and pre-trial detention took place at the Sun & Moon Riverside Hotel, under the chairmanship of HE Ith Rady, Vice-President of the Cambodian Human Rights Committee (CHRC), on Thursday, 29 August 2024. This event was organised in collaboration between the CHRC and the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights (OHCHR).
The training aimed to enhance the understanding of national and international human rights standards related to provisional detention and violations of rights during pre-trial detention, including those affecting minors, among dignitaries, civil servants, and lawyers of the CHRC. In particular, the CHRC lawyers received training and resources to better advocate for their clients, including minors.