សិស្សវិទ្យាល័យ មោងឫស្សី ចូលរួមវគ្គអប់រំផ្សព្វផ្សាយស្តីពី «សិទ្ធិមនុស្ស និងច្បាប់» រៀបចំដោយក្រុមការងារគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា
មោងឬស្សី៖ ដោយមានការយកចិត្តទុកដាក់របស់ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រី កែវ រ៉េមី ប្រធានគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា បានចាត់តាំងឯកឧត្តម អ៊ុំ ណារិន្ទ សមាជិក.គ.ស.ម.ក ដឹកនាំក្រុមការងារគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា ចុះអប់រំផ្សព្វផ្សាយស្តីពី «សិទ្ធិមនុស្ស និងច្បាប់ » ដល់សិស្សានុសិស្ស ចំនួន៧៥នាក់ នៅវិទ្យាល័យ មោងឫស្សី ខេត្តបាត់ដំបងនៅរសៀលថ្ងៃចន្ទ ១៥កើត ខែស្រាពណ៍ ឆ្នាំរោង ឆស័ក ព.ស ២៥៦៨ ដែលត្រូវនឹងថ្ងៃទី១៩ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៤។

Maung Russey High School Students Participated in Educational Session on “Human Rights and Law” Organized by the Working Group of the Cambodian Human Rights Committee
Maung Russey: HE Senior Minister Keo Remy, President of the Cambodian Human Rights Committee (CHRC), assigned HE Oum Narin, a member of the CHRC, to head a working group of the CHRC for conducting an educational session on “human rights and law” to 75 students in the Maung Russey High School, on the morning of Monday, 19 August 2024.
This outreach programme was well received by the school’s principal, management, teachers and students, who contributed to making this outreach a success.